Zasady dofinansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.

Większość przedmiotów ortopedycznych jest refundowanych w 100 % lub w 70 % przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to np. ortezy stawów, pasy stabilizujące lędźwiowe i brzuszne pooperacyjne, wózki inwalidzkie dla dzieci i dorosłych, pionizatory i parapodia, specjalistyczne wózki dla dzieci niepełnosprawnych, materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe, balkoniki, kule, laski. Natomiast inne środki: łózka ortopedyczne, podnośniki dla osób niepełnosprawnych, wózki inwalidzkie elektryczne, pomoce łazienkowe, rowery rehabilitacyjne, specjalne maty do masażu perełkowego, mogą być dofinansowane w minimum 60 % przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.  

 

Jeśli pacjent przeszedł operacje, ma przewlekle dolegliwości ze strony narządu ruchu lub np. złamał nogę, a w szczególności jeśli jest osoba niepełnosprawna przysługuje mu refundacja na odpowiednie środki ortopedyczne. Ważna informacja jest fakt, ze środki finansowe przekazywane na refundacje tego typu zaopatrzenia ortopedycznego nie idą z „kieszeni” lekarza wypisującego wniosek, ale ze specjalnej rezerwy finansowej NFZ na przedmioty ortopedyczne. 

Co zrobić, by uzyskać dofinansowanie NFZ?

Cztery kroki, żeby zakup refundowany był możliwy:

1 krok:
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który może wystawić zlecenie tylko na niektóre przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze takie jak:

- kule, laski, balkoniki, rolatory, materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe, poduszka przeciwodleżynowa, pończochy kikutowe.

W sytuacji, w której pacjent potrzebuje specjalistycznego sprzętu, lekarz rodzinny kieruje go do właściwego specjalisty (neurolog, ortopeda, reumatolog, lekarz rehabilitacji).


2 krok: 
Specjalista ocenia stan pacjenta i podejmuje decyzje jaki przedmiot ortopedyczny będzie potrzebny pacjentowi, wypisuje kod i nazwę danego środka w książeczce RUM i na specjalnym zleceniu na środki ortopedyczne.

Lekarz specjalista może wystawić zlecenie na specjalistyczny sprzęt, np.:

- ortezy kończyn górnych i dolnych, aparaty ortopedyczne, pasy stabilizujące lędźwiowe i brzuszne pooperacyjne, wózki inwalidzkie dla dzieci i dorosłych, pionizatory i parapodia, specjalistyczne wózki dla dzieci niepełnosprawnych itp.

3 krok: 
Pacjent idzie do TRUM (Terenowy Rejestr Usług Medycznych) w Nysie, przy ul. Ogrodowej (ostatnie piętro) i tam otrzymuje potwierdzenie danego zlecenia w książeczce RUM (konieczne jest zabranie ze sobą dowodu ubezpieczenia).

4 krok: 
Pacjent realizuje zakup refundowany w specjalistycznym sklepie medycznym ze sprzętem ortopedycznym ORTIS przekazując potwierdzone zlecenie. 
Można również zrealizować zlecenie lub starać się o zwiększenie środków na zalecony przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy poprzez dofinansowanie z PCPR. 

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami pod numerem telefonu: 077 433 07 03 lub e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  
Uzyskacie Państwo bezpłatna pomoc w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania refundacji z NFZ i PCPR.

Zapytaj o cenę!

Email:
Temat:
Wiadomość: